صفحه نخست

درباره ما

محصولات و خدمات

زمینه های فعالیت

کاتالوگ

فرصت های شغلی

شرکای تجاری

تماس با ما


برنامه ریزی استراتژیک وتدوین طرح فناوری اطلاعات با رویکرد معماری سازمانی

براي نيل به عملکرد برتر ، کسب و کار سازمان­ها بايد در سرمايه گذاري و آرايش فناوري اطلاعات (جمع­ آوري، سازماندهي و حفظ اطلاعات ) و همچنين در جلب توجه نيروي انساني سازمان در پذيرش رفتار و ارزش­هاي درست براي کار کردن با اطلاعات، برتري داشته باشند. اطلاعات مانند خوني مي­باشد که در رگ­هاي سازمان جاري است و بدون اين اطلاعات، مديريت عالي (مغز سازمان) نمي­تواند تصميمات کليدي بگيرد. هر سازماني که داده­ هاي صحيح، دقيق، به هنگام، و جامع را در اختيار داشته باشد و بتواند در کمترين زمان ممکن به داده­ هاي مورد نيازش دستيابي داشته باشد موفق­تر است. بنابراين امروزه اطلاعات به عنوان منبع مهم استراتژيک براي سازمان­ها مطرح مي­باشد. ارتباطي دو سويه ميان فناوري اطلاعات و سازمان وجود دارد. فناوري اطلاعات و سيستم­هاي اطلاعاتي بايد با سازمان همراه شوند تا بتوانند اطلاعات مورد نياز گروه­هاي خاص از اعضاي سازمان را فراهم نمايند. سازمان نيز بايد از تاثير اطلاعات آگاه بوده و درهاي آن را بر روي خود بگشايد تا از امتيازهاي دانش فني نوين بهره مند گردد.

يک استراتژي فناوري اطلاعات تعيين مي­کند که چگونه يک کسب و کار مورد انتظار در محيط جامع يک سازمان در آينده تحقق پيدا مي­کند و نيز اين استراتژي توصيف مي­کند که ماموريت­ها و اهداف محيط جامع کسب و کار سازمان چگونه بوسيله فناوري پشتيباني مي گردد. يک برنامه استراتژيک فناوري اطلاعات کليه تغييراتي که محيط جامع سازمان در آينده چه در داخل و چه در خارج با آن مواجه خواهد شد و نيز فرصت­هاي بالقوه فناوري اطلاعات را در نظر مي­گيرد. تدوين استراتژي فناوري اطلاعات يک فرآيند است و نبايد به آن به ديده يک مستند و گزارش وزين نگريست. اين برنامه همانند يک فرآيند است که به پشبيباني و رصد کردن و نيز روزآوري نيازمند مي­باشد.

طرح جامع فناوري اطلاعات عبارتست از يک توصيف عيني از ارتباطات فعلي و مطلوب فرآيندهاي مديريتي و سازماني با فناوري اطلاعات است که شامل موارد ذيل مي­باشد:

-         انطباق نيازمندي­ها براي سيستم­هاي اطلاعاتي با فرآيندهايي که ماموريت سازماني را پشتيباني مي­نمايند.

-         تعامل کافي، تکرار پذيري و امنيت سيستم­هاي اطلاعاتي

-         کاربرد و نگهداري مجموعه­ اي از استانداردها (شامل استانداردهاي فني) که توسط سازمان ارزيابي و اجرا مي­گردند.

در اين طرح موقعيت هدف و آن وضعيت مطلوبي که قرار است سازمان از ديد منظر فناوري اطلاعات به آن دست يابد شناسايي و تعريف شده و ابزار رسيدن به اين هدف تعيين مي­گردد.

اين طرح با گسترش معماري منسجم و اعمال وحدت رويه و استانداردسازي چارچوب­ هاي سخت افزاري و نرم­ افزاري و اطلاعاتي ميتواند فناوري اطلاعات را با اهداف کلان سازمان منطبق سازد.

اين طرح بايد ساختاري براي شکل دهي و معماري سيستم­هاي کاربردي فناوري­هاي کليدي، دسته­ بندي مولفه­ هاو زيرسيستم­ها و تعامل بين آنها ارائه نموده و  چارچوبي براي برنامه­ ريزي فناوري اطلاعات، تصميم­ گيري براي سرمايه­ گذاري، پياده­ سازي، بهره­ برداري و مديريت فناوري اطلاعات فراهم سازد.

اجراي طرح‌هاي جامع ICT با رويكرد معماري سازماني قابليت‌ها و مزيت‌هاي بسيار ارزنده‌اي را فراهم مي‌آورده از جمله مي‌توان به موارد ذيل اشاره نمود

-         تضمين جامعيت و يكپارچگي در سطح سازمان

-         اطمينان از كارائي و ثمربخشي سرمايه‌گذاري‌ها و فعاليت‌هاي توسعه فناوري در سازمان

-         جلوگيري از انجام دوباره كاري­ها واتلاف منابع

-         افزايش طول عمر و بازده سيستم‌ها

-         تضمين پشتيباني موثر فناوري اطلاعات از اهداف و راهبردهاي توسعه سازمان

-         مديريت صحيح اولويت‌ها و اجراي طرح­ها و پروژه‌ها

-         کاهش مخاطرات تعریف پروژه­های نرم­افزاری حجیم و طولانی

با توجه به نياز بسيار شديد کشور، اين شرکت در زمينه بکارگيري متدولوژي­هاي و ابزارهاي مناسب و تشکيل و تربيت تيم متخصص در اين زمينه تلاش­هاي بسياري نموده و افتخار اجراء چندين پروژه بزرگ در سازمان­هاي بزرگ دولتي را دارد.1394 © کلیه حقوق این پرتال متعلق به شرکت بهپرداز جهان می باشد ::   طراحی و توسعه :  پارسیان